Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies.

KONTAKTY

Ing. Milan Novotný-STEN
Radkovice 64
33401 Přeštice
tel: +420 377986173
fax: +420 377986043
info(a)sten-uchytky.cz

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 219,0 Kč (8,8 EUR)
naše cena 349,0 Kč (14,0 EUR)
naše cena 199,0 Kč (8,0 EUR)

NÁVODY

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Typ použité povrchové úpravy vychází z použití na historických , špaletových oknech, původního kování či vkusu majitele. Námi vyráběné repliky kování dodáváme v povrchové úpravě lesklá mosaz, bilá mosaz, stará mosaz, antique černá.

Každá z uvedených povrchových úprav má z hlediska technologického postupu, použití svá specifika. Přesto obecně platí, že mosaz jako dvousložkový kov v průběhu času mění svou barvu, na světle není stálý, přechází ze žluté až na temně hnědou barvu /u výrobků v provedení lesklá mosaz/ a s takovým povrchem se u starých oken nejčastěji setkáváte. Časová patina je velice zajímává a z hlediska další změny odstínu stálá a v minulosti i v  současné obě velice žadáná. Vyvinuli jsme recepturu, kdy chemickým působením na původní kov dosáhneme dokonalé historické patiny-stará mosaz, taktež jsme vyvinuli postup na získání odolného povrchu v provedení antique černá.

Konečný povrch je opatřen tvrdolakem s UV filtrem, který zvyšuje zejména odolnost vůči  vnějším vlivům a působení slunečního záření. Jedná se přesto o lak, udržba a ošetření má svá specifika-naleznete v kategorii údržba kování.

MONTÁŽ KOVÁNÍ

Design kování vychází z replik z let 1924 až 1952, konstrukce kliček je uzpůsobena kování, které se dnes běžně používá tj. rozteč děr u štítků oliv a půloliv na rozměr 43 mm a montážní otvory umožňují použít jak šrouby M5, tak i  vruty 3,5-20 mm. Šířku štítků je ve dvou variantách 23-25 mm a 20 mm, pro případ kdy klapačka je užší. Nutno dbát na to aby průměr otvoru pro čtyřhran nebyl větší než uváděné rozměry, ideální je průměr 16-18 mm. Čtyřhran je dodáván standartně v rozměru 6x6 mm v délce 40 mm, což umožňuje použití i u oken s dvojsklem, pro případ, že kování bude použito pro EURO kování je nutno doobjednat šrouby M5-40 mm a 2 ks redukce z 6x6 na 7x7 mm, velké půlolivy jsou dodávány se čtyřhranem 7x7-40 mm a šrouby M5-40 mm jsou součástí balení. Pro montáž okenních rozvor je nutné zhotovit v klapačce montážní otvor dle rozvorového mechanismu, viz kapitola okenní rozvory.

U okenní zarážky je nutno před montáži zhotovit otvor max. průměru 18 mm v hloubce 18 mm a dlátem zhotovit drážky pro volný pohyb pružiny. Do křídla okna je protikus přichycen přes zhotovené otvory a výška upravena tak, aby přechod přes jazýček a čelo "U" protikusu bylo cca 5 mm.

Okenní dorazy jsou ke křídlu okna přišroubovány dvěme vruty 3,5-20 mm a při montáži nevyžadují žádnou předúpravu podkladu , stejně jako u montáže obrtlíků.

Návleky na panty pouze nasadíte na vlastní panty průměru 13,5 mm. Drží v nastavené poloze.

ÚDRŽBA KOVÁNÍ

Povrch kování je opatřen tvrdolakem s UV filtrem, který zboží chrání proti působení slunečního záření, lak zabezpečí barevnou stálost povrchu a zároveň jej chrání od působení potu z rukou. Jedná se přesto pouze o lak, proto ošetřovat, čistit povrch pouze navlhčeným hadříkem, nepoužívat prostředky obsahující jakékoliv brusné částice.

Vzhledem k tomu, že kování je součástí oken, kde dochází k vysrážení vody, zejména na kovové, železné části, je nanejvýš vhodné samotný čtyřhran, železné komponety rozvorového mechanismu před montáží opatřit tukem, nebo strojním olejem.Tímto jednoduchým opatřením dosáhnete lehký pohyb jednotlivých částí a vyloučíte možnost prorezivění. Aplikovat můžete štětečkem, nebo sprejem.