Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 8-16 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
06.01.2019 Ze zákulisí
Česká televize natáčela v naší firmě
Výrobu kování v naší firmě zaujala i Českou televizi, která natočila krátký spot... číst celé
02.10.2018 Ze zákulisí
Co o nás napsaly Hospodářské noviny
Mezi živnostníky titul Živnostník roku 2018 Plzeňského kraje zcela zaslouženě získal Milan Novotný... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a aktuální informace

Můžete se kdykoliv odhlásit, informace zasíláme jednou do měsíce...

Bude Vás zajímat....

 

 

  1. Úvod
  2. Návody, ze zákulisí
  3. Návody
  4. Co jsou špaletová okna
14.09.2018

Co jsou špaletová okna

Špaletové okno je okno s vnějšími a vnitřními křídly, mezi nimi je část špalety. Nejčastěji se setkáváme  s okny, které jsou zasazena do dřevěné zárubně  a to najednou, používá se i název kastlové okno, přičemž správný český název  je dvojité okno, tento název se ovšem neužívá.

Další třídění špaletových oken je podle otvírání vnějších oken ven viz obr.č.1 nebo dovnitř viz. obr.č.2. Vnější okna , která se otevírají ven se musi v otevřené poloze zajistit pojistnými háky, varianta s otvíráním dovnitř je elegantnější, umožňuje zajištění obou křídel v otevřené poloze naráz, použitím okenní zarážky. Vnější okno musí být opatřeno okenním dorazem, který ochrání prosklení vnitřního okna od možného poškození okenní kličkou.K uzavírání oken se používají okenní rozvory nebo okenní olivy pro samostatný rozvorový mechanismus. Uvedené systémy zajišťují uzavření pomocí rozvorových tyčí umístěných pod lištou-klapačkou přes skoby, které jsou namontovány na rámu okna. Poměrně často se již používá i EURO  mechanismus s tím, že okenní oliva musí být opatřena redukcí z 6HR na 7HR, kvůli připojovacím rozměrům. EURO mechanismus má s ohledem na konstrukci větší a rovnoměrnější přítlačnou sílu, takže utěsnění bývá lepší.

Špaletová okna jsou často opatřena horním ventilačním oknem opatřené kováním uožňující otevření obou křídel najednou viz obr.č.3. Zajištění v uzavřené poloze se provádí pomocí okenních půloliv nebo okenních obrtlíků.

Špaletová okna můžeme opatřit různě frezovanými profily, které dodají historizující prvek viz. obr.č. 4.

V současnosti vyráběná špaletová okna mají již vnější okno opatřeno izolačním dvojsklem a dokonalým systémem těsnících lišt viz. obr.č.5. Obojí zajišťuje dokonalou izolaci a  minimální tepelné ztráty. Někteří výrobci oken uvádějí, že jsou nižší jak u moderních oken s trojsklem.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a další informace

© 2019 STEN-KOVÁNÍ, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.